Grāmata

Klajā nācis Dr. phil. Māra Kūļa grāmatas “Terorisma krustugunīs. Islāma valsts” otrais papildinātais izdevums

LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieka, filosofijas doktora Māra Kūļa monogrāfijā “Terorisma krustugunīs. Islāma valsts” ir aplūkota teroristiskās organizācijas Islāma valsts (jeb DaeshISIS) augsne, vēsture, šodiena un nākotne. Autors analizē islāmu, vahābismu un salafismu, arābu valstu politiku, Irākas kara radīto nemieru, lielvalstu ģeopolitiskās ambīcijas un arī radikālo islāmistu sapņus par “taisnīgumu pasaulē un Kalifātu”. Atbildes tiek meklētas islāmisma un džihādisma kustības izveidē kopš 20. gs. sākuma un Islāma valsts politiskajās, stratēģiskajās un reliģiskajās idejās. Grāmata ir sarakstīta viegli lasāmā un raitā valodā ar pārliecību, ka terorisma savaldīšana ir svarīga ikvienam civilizētajā pasaulē. Taču, lai to izdarītu, ir nepieciešams ne tikai militārs un policejisks spēks, bet arī izpratne un zināšanas par to, kas notiek teroristu prātos. Facoltà di Teologia di Lugano (Šveice) profesors Andris Marija Jerumanis atzīst: “Māra Kūļa grāmata neapšaubāmi ir izcila un pašreizējā situācijā ļoti vērtīga.”

Otrajā papildinātajā izdevumā ir ieviesti vairāki labojumi un precizējumi; iekļauti saturiski papildinājumi gan tekstā, gan piezīmēs un papildināta bibliogrāfija. Turklāt grāmata ir arī bagātināta ar detalizētām kartēm un jauniem attēliem.

Lai gan Islāma valsts patlaban ir zaudējusi gandrīz visas teritorijas, daudzi tās atbalstītāji turpina dzīvot un uzturēt terorisma idejas, radot draudus gan Eiropai, tajā skaitā Latvijai, gan visai pasaulei. Grāmatā brīdināts, ka Islāma valsts atbalstītāju kopskaits pasaulē varētu būt aptuveni 50 miljoni cilvēku. Turklāt Islāma valsts un līdzīgu teroristisku organizāciju savdabīgā un neticami dzīvotspējīgā ideoloģija turpina uzrunāt dažādas ievirzes cilvēkus – naivos, konvertītus islāmā, avantūristus, tos, kas pārsātinājušies ar Rietumu brīvību, tos, kam atriebe saldāka par mieru utt. Izmantojot ilustratīvo materiālu, autors parāda, ka liela loma ir Islāma valsts izcilajām spējām sekmīgi darboties internetā un izplatīt efektīvu propagandu.

Terorisma ideju saknes ir kultūrvēsturiski dziļas, un to apciršana nav vienā dienā paveicams uzdevums. Eiropas Parlamenta deputāts un EP Pretterorisma komitejas pārstāvis Artis Pabriks raksta: “Šis pētījums ir labs ceļa rādītājs un padomdevējs tiem lēmumu pieņēmējiem un sabiedriskās domas veidotājiem, kuri nebaidās saukt lietas īstajos vārdos.” Tāpēc Māra Kūļa monogrāfija ir viens no būtiskiem pieturas punktiem, analizējot tematu “Latvija un drošība”.

Grāmatai ir 523 lpp., cietais sējums, izmērs – A5, iespiesta Jelgavas tipogrāfijā.
Grāmatā ir arī kartes, diagrammas, melnbalti un krāsaini attēli.
ISBN 978-9934-506-53-6

Grāmatu var iegādāties grāmatu tirdzniecības vietās un internetā:

Ieskats

Latvijas Universitāte pagodināja grāmatas autoru ar Suminājuma rakstu par izcilu veikumu pētniecībā - grāmatu "Terorisma krustugunīs. Islāma valsts"

Saturs

Ievads

Pirmā daļa. Augsne

Jaunie laiki

Naida trīsstūris — Izraēla, Ēģipte un Saūda Arābija

Tūkstoš deviņi simti septiņdesmit devītais

Otrā daļa. Tapšana

Zarkāvī — no sīka bandīta par kustības līderi

Irākas karš — Zarkāvī slavas mirklis

Irākas pazemošana jeb Zarkāvī bandas iespēju laiks

Zarkāvī mudžāhidu pretošanās kustība

Uz sagrāves robežas

Islāma valsts Irākā un Levantē

Kalifāts

Triumfs un apsīkums

Trešā daļa. Ideja

Vilinājums

Ticība

Islāma valsts islāms

Valsts

Ģenerālplāns

Propaganda

Nobeigums bez gala

Fragmenti

Atsauksmes

Par autoru

Grāmatas “Terorisma krustugunīs. Islāma valsts” autors ir LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks, filosofijas doktors Māris Kūlis.

  • Intervija laikrakstā Latvijas avīze (skatīt)
  • Saruna par humanitārajām zinātnēm un drošību žurnālā Innovation (skatīt)
  • Raksts žurnālā Klubs, 2018. g. augusta numurs, 36.–40. lpp. (skatīt)
  • Raksti ziņu portālā Delfi (skatīt 1 / skatīt 2 / skatīt 3)